Tam Seramik Kuronlar

Metal desteksiz porselen kuronların (FULL PORSELENLER) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

 

Genel olarak avantajları:

– Full porselenler doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilebilir.

– Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinası flaşı vb.) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler (Translucense özelliği).

 

– Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur.

 

– Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

 

– Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

 

– Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel alerjisigibi) oluşabilecek alerji riski full porselenlerde yoktur.

 

– Doğal dişi en yakın şekilde yani en natürel halde form ve renklendirme yapılabilirler

Zirkonyum / Metal Desteksiz Kuron ve Köprüler

 

Zirkonyum materyali aslında rengi beyaz olan bir metaldir. Üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Fakat aynı zamanda ışık geçirgenliği olan (e-max lere göre daha az) ve doku dostu olan güzel bir materyaldir. Zirkonyum esaslı porselenler ön dişlerde yeterince iyi estetik ve doğal görünümü sağlarken, asıl arka dişlerde  dirençli olmaları nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

 

. Metal alerjisi olanlar için sorunsuz bir altyapı

. Metal seramikler kadar yeterli dayanıklılığa sahiptirler (ağızdaki olabilecek basınçların neredeyse iki katı kadar)

. Işık geçirgenlikleri ile de yeterince tatminkardırlar

 

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir renk olan zirkonyum alaşım kullanılarak estetik avantaja dönüştürülürken, mekanik direnci, biyolojik uyumluluğu ve yüksek kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından sıyrılmaktadır.

E- Max / IPS Empress Porselen Kuronlar

 

E-max, özel olarak lösitle güçlendirilmiş bir seramik olup, ışık geçirgenliği oldukça yüksek ve doğal dişe en yakın malzemedir. En estetik sonuçlar için genellikle e-max porselenler tercih edilir.

 

Yüksek estetik avantajının yanı sıra 3 üyeyi geçen köprülerde veya çok yüksek basınç ile karşılaşılması olası yerlerde tercih etmemek gerekir.