Dolgu

Bu yöntem kaplamanın en iyi alternatifidir. Zira Inley-Onley dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna dokunulmaz. Minimum madde kaybı ile maksimum tutuculuk sağlanır. Büyük madde kayıplarında, kompozit direk yöntem dolgu veya kuron(kaplama) yerine tercih edilmelidir. Aşırı madde kaybı olmuş, özellikle kanal tedavisi görmüş dişlerde adhesive yapıştırma sistemlerinden yararlanılarak dişin kaybedilen kısımları porselen onleylerle yerine konulabilir.

KONSERVATİF TEDAVİ-DOLGU

Ağızdaki bakterilerden ve bunların yapışkan salgısı Dextran’dan oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturur. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına (demineralizasyon) ve sonuçta da diş çürüğünün (Caries) başlamasına neden olur.

Diş çürüğünün ilk belirtisi diş yüzeyinde oluşturduğu beyaz bir lekedir. Bu aşamada çürük durdurulabilir ve geri dönebilir (remineralizasyon). Beyaz leke, minenin hangi bölgesinde mineral kaybı olduğunu gösterir. Bir süre sonra mineral kaybı bir delik açacak (minenin perfore olması-delinmesi) kadar büyür. Basit anlamda, sondun takılması, çürük başlangıcının tespiti için bir kriterdir! Bu kayıp devam ederse dişin daha yumuşak iç kısımları da etkilenir ve yıkıcı işlem hızlanır. Tedavi en iyi ihtimalle büyük bir dolgu olacaktır.

 

Günümüzde azı dişlerine geleneksel yöntemlerle amalgam (gümüş) dolgu yerine diş renginde ve şeklinde estetik dolgu materyalleri uygulayabilmekteyiz (kompozit dolgular, seramik inley dolgular gibi). Dolgular artık hem daha sağlam hem daha estetik hem de daha uzun ömürlüdür. Günümüzde diş renginde porselen (seramik) dolgular rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 

DOLGU ÇEŞİTLERİ

KOMPOZİT-DİŞ RENGİNDEKİ DOLGULAR

İçinde silikondioksit parçacıkları olan bir plastik karışımdır. Diş renginde olduğu için beyaz dolgu olarak tanımlanırlar. 1960’larda yalnızca ön dişlerde kullanıldıkları halde, materyalin ileri derecede geliştirilmesiyle, günümüzde artık çiğneme basınçlarına daha dayanıklı ve de daha az aşınan bir dolgu maddesi olarak, arka dişlerde de başarılı olarak uygulanabilmektedirler.

Kompozit dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık (halojen ışık) ile sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyi bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değişitirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedir. Önceleri en önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olması; dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle  hafifçe değişebilmesiydi. Son dönemdeki gelişmeler ile, dolgu sonrası hassasiyet (hipersensivite) ve dolgulardaki renk değişimi minimuma indirgenmiştir.

 

Neden Amalgam Dolgu Değil?

 

Amalgam dolgular cıva, gümüş alaşımı, bakır ve kalayın bir karışımıdır. Bu karışım içinde tehlikeli olan özellikle civadır. Amalgam dolguların yapımı alınan civa çok küçük bir miktarda olmasına rağmen, kompozit ve seramik dolgu materyallerindeki hızlı gelişim sayesinde artık pek kullanılmamaktadır. Çünkü porselen veya kompozit dolgularlarla estetik, sağlığa hiçbir zararı olmayan ve dayanıklı dolgular yapılabilmektedir.

PORSELEN(SERAMİK VEYA KOMPOZİT) İNLEY-ONLEY DOLGULAR

İnley-Onley dolgular laboratuvarda hazırlanan (endirekt yöntem) üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Direk yönteme göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha iyi uyumludur. Bu özellik, dolgunun ağız dışında endirekt yöntemle laboratuvar ortamında hazırlanmasından dolayı kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuvara yollanır. Laboratuvar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanan model üzerinde mükemmel estetik ve fonksiyona sahip dolgular elde edilebilir.

Avantajları:

1-Bildiğimiz kuron kaplamalar gibi dişte kesim yapılmaz ve dişte madde kaybını önler. Sadece çürük temizlenir. Dişte kalan doku ile, laboratuvarda tamamlanan eksik parça (inley-onley) anahtar-kilit gibi sıkı ilişki içerisinde olurlar.

2-Zaman içerisinde kolay kolay renk değiştirmezler.

3-Sağlam yapıları nedeniyle dişe gelen dikey kuvvetlere karşı dişi korurlar.

4-Amalgam dolgular gibi dişte estetik kaybına neden olmazlar. Doğal görünümdedirler. Aynen dişinizin renginde yapılabilirler.

5-Yapılmaları için sadece 2 seans gereklidir.

6-Yüzeyleri cilalı olduğu için gıda artıkları yapışmaz. Bundan dolayı daha hijyeniktirler.

 

KOLE(DİŞ ETİ) DOLGULARI

Dişin dişetine yakın kısımlarında aşınma veya çürük nedeniyle meydana gelen madde kayıplarının tedavisinde kullanılan diş rengindeki dolgulardır. Aşınmanın sebebi genellikle; yapısal defektler, bruksizm(diş sıkma-gıcırdatma), hatalı beslenme ve hatalı fırçalamadır. Kole dolguları ile hem hassasiyet hem de estetik olmayan görüntü engellenir.